گروه شیمی مشکین شهر
 
علمی - آموزشی
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و هشتم مرداد 1392 توسط اكبر نوري زاده

 

 

با احترام در راستای تحقق برنامه عملیاتی دبیرخانه راهبردی درس شیمی کشور مستقر در کرمانشاه مبنی بر برگزاری گردهمایی سر گروه های آموزشی درس شیمی این دبیرخانه در نظر دارد جهت پر بار کردن گردهمایی بخشی از زمان گردهمایی را به بررسي چالشهاي كتب درسي اختصاص دهد لذا از سرگروههاي محترم دعوت مي شود نكات قابل توجه خويش را در اين زمينه حداکثر تا تاریخ 15/2/88 به آدرس ايميل chem.group@yahoo.com ارسال نماييد.

نكات جمع آوري شده در اين گردهمايي مطرح شده و نتايج آن به مراكز ذي صلاح اعلام  مي گردد.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه سیزدهم اردیبهشت 1388 توسط اكبر نوري زاده

(

 

بدینوسیله پیشنهاد می شود که آزمایش مقایسه فعالیت شیمیایی هالوژنها (صفحه ٤٣و ٤٤)   در کتاب شیمی 2 و آزمایشگاه که دارای مشکلات اجرایی است به شرح ذیل، به شیوۀ جدید انجام و اصلاح گردد. مشکلات اجرایی آزمایش : مصرف زیاد مایع سفید کننده و هیدروکلریک اسید، باعث تولید حجم عظیمی گاز کلر می شود که بسیار خطرناک و زیان آور بود، حتی زیر هود مشکل ایجاد می کند و همچنین مصرف زیاد از سایر مواد که در کتاب درسی فعلی موجود است. ( و اکثر همکاران آزمایش را انجام نمیدهند).

اصلاحیه آزمایش :

برای شناسایی هالوژنها و ترتیب قدرت واکنش پذیری آنها ابتدا لازم است که مقادیری گاز کلر و آب برم و آب ید تهیه شود که در سه لوله آزمایش برای هر کدام ( جمعأ 9 لوله آزمایش ) به شرح زیر عمل می کنیم :

الف ) تهیه CL2 : حدود 2ml مایع سفید کننده که دارای تقریبأ 5% سدیم هیپوکلریت Naclo و مابقی آن آب نمک و مقادیری سود می باشد، داخل لوله آزمایش متوسط می ریزیم و حدود 15 قطره تولوئن یا نفت سفید اضافه می کنیم رنگ تولوئن یا نفت را یادداشت می کنیم .حدود 15 قطره محلول هیدروکلریک اسید 6M به مخلوط فوق اضافه می کنیم تا محیط اسیدی شود، با هم زن شیشه ای آنرا بهم می زنیم ، مشاهده می شود گاز کلر آزاد و در لایه تولوئن یانفت حل و می توانید رنگ آنرا مشاهده کنید. ( رنگ حاصل را یادداشت کنید.)تهیه کلر به روش فوق را در 2 لوله آزمایش دیگر انجام و هر سه لوله را در جا لوله ای قرار می دهیم .معادله واکنش:

                                

 

[ نکته : برای تسریع در آزمایش قبلأ مقادیر حدود  یک گرم از نمک های KCL ، و   KI      را در 3ml آب حل و آماده می کنیم. هریک از نمک های فوق را در سه لوله آزمایش تهیه و کنار می گذاریم ]

ب ) تهیه آب برم : مطابق معادلۀ زیر :

                                                                                                            

 

حدود 5/1 گرم KBro3  پتاسیم برمات را با 5 گرم پتاسیم برمید وزن کرده در 15-10 میلی لیتر آب حل می کنیم ( این کار را در سه لوله آزمایش بزرگ مجزا یعنی 3 سری محلول تهیه می کنیم ). با هم زن شیشه ای آنها را کاملأ بهم زده تا حل شود.  حدود 10ml از هیدروکلریک اسید 6M را ( که قبلأ در آزمایشگاه تهیه شده ) به لوله های آزمایش فوق که قبلأ حدود 3ml تولوئن یا نفت سفید به آنها افزوده ایم، می افزاییم ، تغییر رنگ مشاهده شده را توجیه و یادداشت کنید. برای کامل شدن واکنش ، با هم زن شیشه ای با احتیاط ، مواد را مخلوط کنید.

توجه : برم فوق العاده سمی بوده و به هیچ وجه نباید بخارات آنرا تنفس یا با پوست تماس پیدا کند.

پ ) تهیه آب ید ( یا I2 فعال )، مطابق معادلۀ زیر :

                                                                                                          

 

برای تهیه 3 سری محلول محتوی ید آزاد، در 3 لوله آزمایش نسبتأ بزرگ در هر لوله 5/1 گرم KIo3 و 6 گرم KI را در 15-10 میلی لیتر آب حل می کنیم و با هم زن شیشه ای بهم می زنیم تاحل شود. به هر لولۀ آزمایش حدود 3-2 میلی نفت سفید یا تولوئن اضافه می کنیم. برای تولید ید آزاد به هر لوله آزمایش مقدار حدود 7 میلی لیتر از محلول 6M  HCL اضافه و با هم زن شیشه ای بهم می زنیم ، رنگ تولید شده و مشاهده شده و چگونگی تشکیل آنرا توجیه کنید.

ت ) بررسی قدرت واکنش پذیری هالوژنها

1- به هر سه لولۀ آزمایش سری اول محتوی کلر، 1 یا 2 میلی لیتر از محلول نمک های KCL  ، KBr و KI اضافه با هم زن شیشه ای مخلوط کنید، در هر مورد مشاهده و تغییر رنگهای ایجاد شده را با نوشتن معادلۀ واکنش توجیه کنید. ( راهنمایی : با تکمیل معادلات زیر )

                                                                                                           

 

 

2- مطابق بند1 لوله های آزمایش محتوی آب برم (3 لوله ) و آب ید ( 3 لوله ) را در جا لولۀ آزمایش یا محل مناسب قرار داده با احتیاط به آنها حدود 2ml – 1 از محلول نمک های KCL، KBr ،KI اضافه و مشاهدات خود را یادداشت و معادلات را بنویسید.( راهنمایی : مطابق معادلات بالا به جای کلر ، برم و ید بنویسید ).

 

توجه : به دلیلی ناپایداری و شدت واکنش بیشتر تولید کلر، ابتدا توصیه می شود که قسمت های (ب) و (پ) تهیه آب برم و تهیه آب ید انجام و بعد آب کلر را تهیه و آزمایش را انجام دهیم.

  در ضمن ازمایش فوق به صورت عملی انجام و جواب میدهد .

 تحقیق و پیشنهاد توسط : شهرام دبیری – سرگروه شیمی ناحیه یک – آموزش و پرورش کرمانشاه

 

                                                             با تقدیم احترام – شهرام دبیری

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه نهم اسفند 1387 توسط اكبر نوري زاده

 

به نام خدا

اصلاحيه مطلب صفحه 87 شيمي سال اول دبيرستان پاراگراف اول مربوط به مثال تقسيم سكه 50 ريالي در  بين 60 ميليون جمعيت ايران مي‌باشد.

در اين پاراگراف آمده است كه:(( اگر فرض كنيد به تعداد عدد آووگادرو سكه هاي 50  ريالي داريد و مي خواهيد آن ها را ميان 60 ميليون نفر از جمعيت ايران تقسيم كنيد، در اين صورت به هر نفر ده هراز ميليون ميليون ريال مي‌رسد.))

اگر عدد آووگادرو را (1023 ×6) در نظر بگيريم و جمعيت ايران نيز همانطور كه داده شده است( 107×6) باشد از تقسيم عدد آووگادرو بر جمعيت ايران به هر نفر (1016×1) سكه 50 ريالي مي‌رسد. اين عدد همانطور كه مي‌دانيم معادل همان ده هزار ميليون ميليون مي‌باشد. پس در جمله بايد چنين اصلاح شود كه (.... در اين صورت به هر نفر ده هزار ميليون ميليون سكه 50 ريالي مي رسد) يا ( اگر فرض كنيد به تعداد عدد آووگارو سكه يك ريالي داريد....)

زيرا اگر مطلب كتاب را در نظر بگيريم به هر نفر 50 ضربدر ده هزار ميليون ميليون ريال مي‌رسد يعني به هر نفر (1017 ×5) ريال مي‌رسد كه 50 برابر عدد نوشته شده در كتاب فعلي است.

در نتيجه يا بايد طبق اصلاحيه فوق جملات را اصلاح نمود يا اينكه بايد عدد بدست آمده را به( پانصد هزار ميليون ميليون ريال تبديل نمود.)

 

 

مطلب بعدي يك پيشنهاد در مورد شكل2 صفحه 86 است كه گفته است(( اگر به اندازه عدد آووگادرو سكه 50 ريالي روي هم بچينيد ارتفاع سكه ها تا انتهاي ديگر كهكشان راه شيري ادامه خواهد يافت)

اين مثال كمكي به دانش آموز درجهت درك بزرگي عدد آووگادرو نمي نمايد. زيرا مانند حل يك معادله دو مجهولي است كه امكان پذير نيست. دانش آموز بزرگي كهكشان راه شيري را درك نمي‌كند كه از راه مقايسه بتواند به بزرگي عدد آووگادرو پي ببرد.

پس بهتر است يكي از موارد حداقل معلوم باشد كه دانش آموز  از طريق مقايسه به ديگري پي ببرد.

مثلا براي درك كوچكي الكترون در كتابي مي خواندم نسبت جرم الكترون به جرم يك پشه مانند نسبت جرم يك پشه است به جرم خورشيد.

از آنجايي كه بزرگي خورشيد و كوچكي پشه قابل تصور است ما پي به ناچيز بودن الكترون مي‌بريم. لذا پيشنهاد مي‌شود كه براي تفيهم بزرگي عدد آووگادرو به دانش آموزان مثال ملموس تري در اين مبحث گنجاند شود كه كمكي به درك آن بنمايد نه مجهولي بر مجهولاتشان بيافزايد.

البته آوردن مثالي واضح براي شما فرزانگان و اساتيد فن مسلم است كه ساده تر است. اما چون بنده در تماس مستقيم با دانش اموزان هستم اين نياز را بيشتر لمس مي‌كنم و لذا وظيفه خود دانستم كه با وجود آگاهي از اينكه شما اساتيد فن هستيد و بنده معلمي بيش نيستم، اين مطلب را انتقال دهم .

گروه شیمی ناحیه یک کرمانشاه

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه نهم اسفند 1387 توسط اكبر نوري زاده

 

 

1-      مشخصات :

نام درس :                  موضوع :                     کلاس :                     دوره :              تعداد دانش آموزان :

نام معلم :                       نام دبیرستان :                          تاریخ :              شماره طرح درس :          زمان :

 


2-       اهداف درسی:

شامل اهداف زیر می باشد

1-     اهداف کلی:

هدف کلی نشان می دهد که پیام درس چیست ؟ این درس می خواهد چه بگوید؟

گاهی اهداف کلی با عنوان درس یکی است و گاهی این دو با کمی تفاوت بیان می شوند. بنابراین دقت شود که اهداف کلی  با عنوان درس اشتباه نگردد.

این اهداف در طی جملاتی با افعال ( آشنا شوند ، بشناسند ، بدانند ، بفهمند ، درک کنند ، یاد بگیرند ، ...) بیان می شوند.

2-   اهداف جزیی:

اهداف جزیی شامل مفاهیم مهمی است که پیش نیاز رسیدن به هدف کلی ست ، برای اینکه هدف کلی از ابهام خارج شود و تکلیف دانش آموز مشخص ترگردد، هدف کلی به چند هدف جزیی تقسیم شده .

این اهداف نیز  در طی جملاتی با افعال ( آشنا شوند ، بشناسند ، بدانند ، بفهمند ، درک کنند ، یاد بگیرند ، ...) بیان می شوند.

3-   اهداف رفتاری :

 فعالیتهایی که معلم انتظار دارد پس از پایان درس از دانش آموزان سر بزند. هدف رفتاری قابل مشاهده و اندازه گیری است و ابهامی در آن دیده نمی شود . شامل مخاطب – شرایط – معیار – فعل رفتاری دانش آموزان است

( مثال: دانش آموز با استفاده از جدول الکترونگاتیوی بتوانند قطبی ، ناقطبی و یا یونی بودن پیوند بین دو اتم را تشخیص بدهد )

معمولاً انتظارات معلم در عملکرد آموز در حیطه های شناختی ، عاطفی ، روان حرکتی نوشته می شود.

هدف کلی به اهداف جزیی و اهداف جزیی به اهداف روان حرکتی تبدیل می شود.

 


3-      وسایل آموزشی:

بر اساس الگوی انتخاب شده وسایل را از قبل در نظر گرفته و قید می شود.

 


4-      روش تدریس :

روش تدریس را بر اساس الگوی انتخاب شده و شرایط کلاس ، انتخاب و در نظر گرفته می شود ( مثال : روش نمایشی ، مباحثه ، گروهی ، آزمایشی ...)

 


5-      فعالیتهای قبل از شروع:

سلام و احوالپرسی بررسی وضع روحی و روانی شاگردان ، حضور و غیاب ، رسیدگی به تکالیف یا گروه بندی دانش آموزان

 


6-          ارزشیابی تشخیصی :

سوالات کتبی یا شفاهی برای اطمینان از فهم درس قبلی مخصوصاً اگر مربوط به درس جدید باشد. تا معلم بداند درس جدید را از کجا آغاز کند.

 


7-          ایجاد آمادگی و انگیزه :

فعالیتی که شما بوسیله ی آن باید سعی کنید بین تجربه ها و دانستی ها ی قبلی شاگردان و هدفهای آموزشی درس ارتباط برقرار کند. و حس کنجکاوی آنها را بر انگیخته کند مانند یک  نمایش، تصویر، آوردن چند وسیله یا یک پرسش

 


8-         ارائه درس جدید :

طبق گام های الگوی تدریس نوشته شود

 


9-         فعالیتهای تکمیلی :

مرور کردن ، خلاصه کردن ، جمع بندی ، نتیجه گیری

 


10-        ارزشیابی پایانی :

باید با توجه به هدف های رفتاری که درابتدای طرح درس نوشته شده ، صورت گیرد ، زیرا منظور از ارزشیابی این است که بدانیم آیا دانش آموزان به آن هدفهای رسیده اند یا نه؟

 


11-      تعیین تکلیف :

با توجه به اهداف درسی و به منظور یادگیری آنها انتخاب شود.

  تهیه شده در دبیر خانه راهبردی

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه نهم اسفند 1387 توسط اكبر نوري زاده
فرم بازدید لز کلاس درس شیمی در لینک زیر موجود است

فرم بازديد از كلاس درس شيمي


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387 توسط اكبر نوري زاده

تدريس به روش آزمايشگاهي


اساس اين روش بر اصول يادگيري اکتشافي استوار است. در اين روش، موقعيت و شرايطي فراهم مي شود تا شاگردان خود از طريق آزمايش به پژوهش بپردازند و جواب مسأله را کشف کنند. اين روش، فعاليتي است که در جريان آن، شاگردان عملاً با به کاربردن وسايل و تجهيزات و مواد خاص درباره مفهومي خاص تجربه کسب مي کنند. براي موضوعات علوم تجربي روش بسيار مناسبي است ولي در روانشناسي و ساير علوم انساني نيز از آن استفاده مي شود.
اين روش مي تواند کيفيت يادگيري را افزايش دهد. براي ارضاي حس کنجکاوي و تقويت نيروي اکتشاف و اختراع و پرورش تفکر انتقادي فراگيران بسيار مفيد است و اعتماد به نفس و رضايت خاطر را در دانش آموزان ايجاد مي کند.
نقش معلم در اين روش، هدايت شاگردان و نظارت بر کار آنهاست  

 

  با توجه به اين که انجام بعضي از آزمايشها خطرناک است بايد در ابتدا آن آزمايش توسط معلم با دقت صورت گيرد و سپس دانش آموزان در حضور معلم به آزمايش بپردازند با اين حال، رعايت موارد ذيل مي تواند مفيد باشد:

1- وسايل و ابزار آزمايش قبل از تدريس فراهم و سازماندهي شود.
2- قبل از آزمايش، براي اطمينان و گرفتن نتيجه مطلوب، آزمايش به صورت تمريني انجام شود.
3- هنگام آزمايش، وسايل موردنياز روي جعبه آزمايش قرار داده شود.
4- براي جلوگيري از انحراف توجه شاگردان، وسايل اضافي، در داخل جعبه آزمايش گذاشته شود.
5- قبل از آزمايش به وسيله پرسش، توجه شاگردان به جريان آزمايش جلب شود.
6- آزمايش به گونه اي انجام شود که همه شاگردان براحتي بتوانند آن را ببينند.
7- در ضن آزمايش، از ساير روشها، مثلاً روش سخنراني نيز استفاده شود.  

  محاسن و محدوديتهاي روش آزمايشي
الف) محاسن

1- چون يادگيري از طريق تجارب مستقيم حاصل شده است، يادگيري با ثبات تر و موثرتر خواهد بود.
2- شاگردان علاوه بر دست يافتن به هدفهاي آموزشي، روش آزمايش کردن را نيز ياد مي_ گيرند.
3- در شاگردان انگيزه مطالعه و تحقيق را تقويت مي کند.
4- حس کنجکاوي شاگردان را ارضا مي کند و به آنها اعتماد به نفس مي دهد.
5- نيروي اکتشاف، اختراع، و تفکر علمي را در شاگردان تقويت مي کند.
6- اين روش، فعاليتهاي آزمايشي را براي فراگيران جالب و شيرين مي کند، و در نتيجه آنان را کمتر خسته و بي حوصله مي کند.  

  ب) محدوديتها

1- احتياج به وسايل و امکانات فراوان دارد، لذا در مقايسه با ساير روشهاي تدريس از نظر اقتصادي گران تمام مي شود.
2- به معلمان آگاه و مجرب که خود با روش آزمايشي آشنايي داشته باشند، نياز دارد.
3- نسبت به ساير روشها ممکن است اطلاعات و معلومات کمتري در اختيار شاگردان قرار دهد، و دامنه لغات و مفاهيم آنان را تقويت نکند.
4- در صورت عدم کنترل، ممکن است به صورت غلط اجرا شود، و اين روش غلط در رفتار شاگردان تثبيت گردد.  

 

  در روش آزمايشگاهي معلم براي هرچه بهتر کردن اين روش بايد نکات زير را رعايت کند:

- گروه بندي شاگردان بر اساس امکانات و تعداد شاگردان
- تعيين وظايف اعضاي شاگردان هر گروه و مراحل فعاليت
- انجام روش صحيح آزمايش براي شاگردان
- تقسيم بندي وسايل موجود در آزمايشگاه برحسب نياز هر گروه
- رعايت نکات ايمني
- ارائه گزارش از شاگردان در مورد آزمايشهاي صورت گرفته  


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387 توسط اكبر نوري زاده

برنامه سالانه تدريس كتاب شيمي 1 پيش دانشگاهي درسال تحصيلي

جلسه

فعاليت كلاسي

ملاحظات

1

آزمون ورودي-مروري برمطالب سال سوم ودوم

 

2

تدريس سينتيك شيميايي ومفهوم سرعت

 

3

پرسش ازجلسه قبل –تدريس محاسبه سرعت واكنش بر اساس واحدهاي مول درواحد زمان

 

4

حل تمرينهاي مختلف وتست –تدريس محاسبه سرعت واكنش براساس تغييرات غلظت درواحد زمان

 

5

پرسش از جلسه قبل-تدريس محاسبه سرعت واكنش براساس تغييرات حجم درواحد زمان

 

6

حل تمرينهاي مختلف وتست از سرعت واكنش-خودآزمايي ها

 

7

آزمون از سرعت واكنشها –تدريس عوامل موثر برسرعت واكنش(نوع مواد-حالت فيزيكي مواد واكنش دهنده)

 

8

بررسي نتايج آزمون ورفع اشكالات –تدريس قانون سرعت ورابطه غلظت واكنش دهنده با سرعت واكنش-اثر دما

 

9

پرسش از جلسه قبل –حل تمرينهاي مختلف درمورد قانون سرعت واكنشهاي شيميايي-تدريس نظريه برخورد

 

10

تدريس معايب نظريه برخورد و مطرح نمودن نظريه حالت گذار-حل چند تمرين نمونه براي مشخص كردن حالت گذار

 

11

حل چند نمونه تست وتمرين درارتباط با حالت گذار-بررسي واكنشهاي شيميايي از نظر تغييرات انرژي

 

12

آزمون از عوامل موثر برسرعت واكنش ونظريه برخورد-تدريس سازوكار واكنشهاي شيميايي

استفاده از كارگاه كامپيوتر

13

تدريس نقش كاتاليزگر در سرعت واكنش وانواع واكنشهاي كاتاليز شده  وحل خودآزمايي ها توسط دانش آموزان

استفاده از آزمايشگاه

14

آزمون تستي از فصل اول-تدريس واكنشهاي برگشت پذير –وبرگشت ناپذير

 

15

بررسي نتايج آزمون ورفع اشكالات-تدريس مفهوم تعادلها وانواع تعادلها

 

16

پرسش از جلسه قبل-تدريس مفهوم تعادلها بااستفاده از سرعت سنج ها وحل چند تمرين نمونه

 

17

پرسش از جلسه قبل –تدريس مفهوم ثابت تعادل ونوشتن رابطه ثابت تعادل

استفاده از كارگاه كامپيوتر

18

حل تمرينهاي مختلف درمورد ثابت تعادلها-تدريس چگونگي محاسبه ثابت تعادل وحل چند تمرين نمونه

 

19

آزمون از تعادلها-تدريس تعادلهاي همگن وناهمگن

 

20

بررسي نتايج آزمون ورفع اشكالات-تدريس تفسير ثابت تعادلها وواكنشهاي تعادلي وواكنشهاي كامل

استفاده از كارگاه كامپيوتر

21

پرسش از جلسه قبل –حل خودآزمايي ها-تمرينهاي نمونه –تدريس پيش بيني جهت پيشرفت واكنشها

 

22

حل تمرينهاي وتستهاي نمونه درارتباط با پيش بيني جهت پيشرفت واكنشها-تدريس عوامل موثربرتعادلها

استفاده از آزمايشگاه

23

پرسش ازجلسه قبل –تدريس اثر كاتاليزگر –فرايند هابر

 

24

بررسي فصل اول وحل تمرينهاي نمونه ورفع اشكالات

 

25

بررسي فصل دوم وحل تمرين وتست ورفع اشكالات

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه پنجم بهمن 1387 توسط اكبر نوري زاده

طرح درس سالانه درس شيمي 3 تاپايان نوبت اول سال تحصيلي 88-87

 

ماه

جلسه

توضيحات

فعاليت آزمايشگاهي

مهــــــــر

اول

آزمون ورودي مروري بر مطالب سال دوم

 

دوم

تدريس واكنشهاي شيميايي وتخريب لايه ازون

آشنایی با کاربرد برخی ابزارهای آزمایشگاهی

سوم

پرسش از جلسه قبل تدريس نمايش واكنشهاي شيميايي به صورتهاي مختلف

 

چهارم

پرسش از جلسات قبل حل خودآزمايي ها-تدريس موازنه كردن معادله شيميايي به روش معمولي

 

پنجم

حل چند تمرين نمونه تدريس موازنه به روش وارسي

 

ششم

آزمون از جلسات قبل تدريس انواع واكنشها وشناسايي يونها

 1. تشکیل باران طلایی
 2. آزمايش سوختن منيزيم صفحه ي 9
 3. آزمايش تركيب شدن HCl    و  آمونياك صفحه ي

هفتم

تدريس مفهوم استوكيومتري واكنش-مفهوم مول جرم مولي جرم اتمي

 

آبــــــــان

اول

--------------------------------------------

 1. آزمايش كوه آتشفشان صفحه ي 10
 2. آزمايش مس سولفات و آلومينيم صفحه ي 11
 3. آزمايش نقره نيترات و سديم كلريد صفحه ي 12
 4. آزمایش شناسايي كاتيون ها صفحه ي 13

دوم

پرسش از جلسه قبل تدريس انواع الكلها وكاربرد آمونياك واستوكيومتري واكنش

 

سوم

تدريس روابط جرمي-انجام محاسبات استوكيومتري

 

چهارم

آزمون از روابط استوكيومتري تدريس درصد خلوص مواد روابط حجمي گازها درمحاسبات استوكيومتري

 

پنجم

بررسي نتايج آزمون ورفع اشكالات تدريس استوكيومتري در محلول سازي

 

ششم

----------------------------------

آزمایش تهيه محلول ها صفحه ي 28

هفتم

آزمون از محلول سازي تدريس واكنش دهنده محدودكننده و اضافي

 

هشتم

بررسي نتايج آزمون ورفع اشكالات حل تمرين وتست درباره واكنش دهنده  محدود كننده واضافي

 

آذر

اول

--------------------------------------

آزمایش تهيه محلول ها صفحه ي 28

دوم

آزمون از واكنش دهنده محدودكننده واضافي تدريس بازده واكنش

 

سوم

پرسش از جلسه قبل تدريس استوكيومتري وزندگي تا پايان فصل اول

 

چهارم

تدريس فصل دوم از ترموديناميك شيميايي انرژي وذرات سازنده

 

پنجم

-------------------------------

بررسی تغییرات گرماده و گرماگیر (واکنش آهک با آب ,تجزیه گرمایی آمونیوم دی کرومات ,واکنش سیتریک اسید با جوش شیرین و ...)

ششم

پرسش از جلسه قبل سامانه ومحيط پيرامون آن انواع سامانه

 

هفتم

تدريس جاري شدن انرژي درسامانه وحل تمرينهاي نمونه

 

هشتم

پرسش از جلسه قبل تدريس انرژي دروني وقانون اول ترموديناميك

 

نهم

---------------------------------------

 1. آزمایش گرماي انحلال كلسيم كلريد در آب  صفحه ي 52
 2. آزمايش گرماي انحلال آمونيم نيترات در آب صفحه ي 53

 

دي

اول

تدريس واكنش درحجم ثابت ودرفشارثابت

 

دوم

حل تمرين وتست درموردتغييرات آنتالپي وحالت استاندارد

 

سوم

رفع اشكال از فصل اول ودوم

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه پنجم بهمن 1387 توسط اكبر نوري زاده

 

دلايل اهميت طرح درس براي دبيران:

1ـ چون طرح درس طبق اصول تدريس تهيه مي‌گردد. باعث مي شود كه نكات اصلي در فرآيند تدريس فراموش نگردد.

2ـ باعث ايجاد اعتماد به نفس در دبير مي‌شود.

3ـ طرح درس باعث جلب نظر دبير به ارائه فنون و روش‌هاي تدريس جديد مي‌شود.

4ـ وجود طرح درس ارزشيابي فعاليت‌هاي دبير را توسط بازرسان و راهنمايان آموزش فراهم مي‌‌آورد.

5ـ وجود طرح درس باعث مي‌شود دبير فرصت مناسب براي رفع اشكالات احتمالي در تدريس خويش را پيش بيني كنند.

6ـ چون بخاطر سپردن مراحل تدريس و زمان بندي آن براي بعضي دبيران مشكل است داشتن طرح درس اين مشكل را برطرف مي‌كنند.

7ـ داشتن طرح درس سالانه و روزانه باعث نظم و ترتيت در فعاليت هاي تدريس معلم مي‌شود تا فعاليت‌هاي خويش را به ترتيب زماني و با خونسردي بدون اضطراب و عجله پيگيري نمايد.

 طرح درس:

فرايندي است كه طي آن برنامة كار معلم در طول سال تحصيلي مشخص مي‌شود. هر معلم براي موفقيت در كار خويش براي يكسال تحصيلي خود بايد برنامه‌ي درون داشته باشد و براي برنامه تدريس خويش همه چيز را از قبل مشخص كند.

طبق نمودار روي صفحه سال تحصيلي به دو نيمسال تقسيم مي‌شود كه چهار ماه اول نيمسال نخست و چهار ماه بعدي از دي تا خرداد نيمسال دوم را تشكيل مي‌دهد و خرداد ماه نيز امتحانات پاياني مي‌باشد. كوچكترين بخش سال تحصيلي ساعت تدريس معلم مي‌شود.

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه پنجم بهمن 1387 توسط اكبر نوري زاده

طرح درس سالانه پایه سوم ترم دوم

ماه

هفته

جلسه

عنوان تدریس

صفحه

بــهمن مـــــاه

اول

1

شرایط استاندارد- آنتالپی های استاندارد (سوختن، تشکیل، تصعید، ذوب، تبخیر)

58-53

2

گرماسنجی به روش مستقیم گرماسنج لیوانی- گرماسنج بمبی

59

دوم

3

آزمایشگاه کالریمتری

 

4

گرماسنجی به روش غیرمستقیم- قانون هس

64-60

سوم

5

تعیین گرمای واکنش با استفاده از آنتالپی استاندارد تشکیل و انرژی پیوند

68-64

6

آزمون

 

چهارم

7

مفهوم آنتروپی- تغییر آنتروپی با دما و حالت فیزیکی ماده- قانون دوم ترمودینامیک

72-69

8

قانون سوم ترمودینامیک- پیش گویی جهت انجام واکنش های شیمیایی

72

اسفنـــــد مــــاه

پنجم

9

انرژی آزاد گیبس

73

10

مقدمه- دسته بندی مواد خالص و ناخالص- بررسی انواع خالص، ناخالص

مفهوم فاز- محلول مایع و اجزاء آن

77-75

ششم

11

انحلال شبیه در شبیه- انحلال جامد یونی در حلال قطبی(آب)- انحلال مواد قطبی در حلال قطبی

81-78

12

انحلال مواد ناقطبی در حلال ناقطبی- انحلال ترکیباتی با نیروهای بین مولکولی از نوع پیوند هیدروژنی

 

هفتم

13

آنتالپی انحلال (مراحل انحلال : فروپاشی شبکه بلوری- آبپوشی)

83- 81

14

آزمایشگاه انحلال گرماده- انحلال گرماگیر

 

هشتم

15

آنتروپی و انحلال

87-84

16

پیش بینی انحلال پذیری ترکیبات یونی در آب- انحلال پذیری گاز در آب

88-87

فروردین مـــاه

نهم

17

یادآوری غلظت (درصد جرمی- درصد حجمی- غلظت معمولی- غلظت مولی)

92-89

18

غلظت مولی- غلظت مولال

92

دهم

19

آزمون

 

20

محلول الکترولیت- محلول غیرالکترولیت- درجه و درصد تفکیک یونی

95-93

اردیبهشت مـــاه

یازدهم

21

خواص کولیگاتیو (فشار بخار- نقطه جوش محلول ها- نقطه انجماد محلول ها)

98-96

22

کلوئیدها و ویژگی کلوئیدها

103-99

دوازدهم

23

صابون و نقش امولسیون کنندگی- پاک کنندگی غیرصابونی

106- 104

24

آزمایشگاه محلول الکترولیت- غیرالکترولیت

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه پنجم بهمن 1387 توسط اكبر نوري زاده

طرح درس سالانه نیم ترم دوم- شیمی 2

جلسه

عنوان و سرفصل

صفحه

1

شبکه بلور، انرژی شبکه و عوامل مؤثر بر آن

60

فعالیت دانش آموزی به صورت دلخواه

فعالیت 16) ساخت شبکه یونی NaCl

 

2،3

آب تبلور ، محاسبه تعیین تعداد مولکول های آب تبلور ،تعیین تعداد مولکول آب تبلور به طور عملی(آزماشگاه)

68-66

4

مفهوم پیوند کووالانسی و ترکیبات کووالانسی (مولکول و جامدات کووالانسی) و بررسی کل خواص آنها در مقایسه با ترکیبات یونی

74-71

5

انواع پیوند کووالانسی (قطبی- ناقطبی)- انرژی پیوند- طول پیوند و بررسی منحنی انرژی پتانسیل دو اتم هنگام تشکیل پیوند ، تشکیل پیوند و شکستن پیوند و بحث انرژی مربوطه

78-74

7،6

نمایش مولکول ها با ساختار لوئیس (با پیوند یگانه، دوگانه و سه گانه)

85-78

8

پیوند داتیو

85

9

آلوتروپ ، ساختار رزونانسی، هیبرید رزونانس، بار قراردادی

84

10

نامگذاری انواع ترکیبات مولکولی با دو روش (استفاده از عدد اکسایش و استفاده از الفاظ یونانی)

87-86

11

نمایش فرمول های شیمیایی (مولکولی- تجربی، ساختاری الکترون نقطه ای عمومی)، نحوه تعیین فرمول تجربی و فرمول مولکولی

89-88

13،12

تعیین شکل هندسی مولکول (خطی، سه ضلعی مسطح- چهاروجهی) و عوامل مؤثر بر زاویه پیوند،شکل هندسی مولکولهای دیگر (هرمی، خمیده) با استفاده از نظریه VSEPR

95-90

فعالیت دانش آموزی به صورت دلخواه

فعالیت 17) ساخت انواع ماکت برای شکل های مطرح شده

 

14

قطبیت مولکول و تعیین آن

97

15

نیروهای بین مولکول (انواع نیروهای واندروالس، پیوند هیدروژنی) و عوامل مؤثر بر آنها

99-96

16

دوره مجدد انواع ترکیبات مولکولی، یونی، کووالانسی و بالاخره بحث پیوند فلزی

 

17

بررسی شبکه های الماس و گرافیت وبررسی تفاوت خواص از روی ساختار

105-101

18

دسته بندی ترکیبات آلی دارای گروه عاملی مشخص ، ایزومری و تأثیر آن بر خواص ماده

108-107

20،19

در ترکیبات آلی ابتدا به طور کامل بحث انواع هیدروکربن ها متناسب با شیمی سال اول مطرح می شود.(رسم- نامگذاری و تا حدودی خواص) و بر نامگذاری و رسم ایزومرهای راست زنجیر و شاخه دار تأکیدمی شود.

112-109

21

هیدروکربن های حلقوی (سیکلو و آروماتیک )

115-113

22

آزمون از فصل 5

 

 

دوره درس ها از فصل 1 به بعد

 

 

آزمون پایان ترم دوم

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه پنجم بهمن 1387 توسط اكبر نوري زاده

روش كار در هر جلسه: (وقت مفيد حدود 80 دقيقه)

1) رفع اشكال از درس قبلي(حدود 5 دقيقه)

2) سؤال از درس قبلي از 3يا4 نفر(حدود 10 دقيقه) . از هر نفر 4 سوال با ارزش نمره اي نيم يا 8 سوال با ارزش نمره اي 25/0 پرسيده مي شود و جمع نمره ي اين سوال و جواب شفاهي 2 خواهد بود كه در دفتر نمره ثبت مي شود.   

3) به جاي مورد 2 در برخي جلسات بدون اطلاع دانش آموز كوئيز گرفته مي شود. به اين ترتيب كه از دانش آموزان خواسته مي شود كاغذي مهيا كرده و به چند سوال كه خوانده مي شود و آن ها يادداشت مي كنند پاسخ دهند. اين سوالات فقط از درس قبلي يعني همان درسي است كه بايد براي سوال و جواب شفاهي دانش آموز آماده مي بود و احيانا باري را بر او تحميل نمي كند و با اين كار اين هدف دنبال مي شود كه دانش آموز براي سوال و جواب شفاهي خود نوبت بندي نكند و اگر ازدانش آموزي در جلسه قبلي  سوال شده پيش خود نگويد تا موقعي كه از ديگران سوال نشود از من سوال نخواهد شد و به اين طريق هميشه دانش آموز خود را آماده نگه مي دارد. اين كوئيز ها هم هر كدام 2 نمره دارد و 5 دقيقه براي پاسخ دهي بيش تر وقت صرف نمي شود و در همان كلاس درس كه دانش آموزان كنار هم هستند انجام مي شود و جهت جلوگيري از تقلب اگر نه تنها سر بلكه چشمي به طور عمد يا غير عمد به برگه ي ديگري متمايل شد خطا برايش منظور خواهد شد و ضمنا سوالي هم ضمن پاسخگويي دانش آموزان جواب ندهيد  تا احيانا موجبات سو ء استفاده ي برخي فراهم نشود و با اعلام پايان وقت نيز همگي مؤظف به بالاگرفتن برگه هاي خود هستند و سپس توسط افراد آخر سمت راست يا چپ(بنا به انتخاب) سريع برگه ها جمع آوري مي شود و به اين ترتيب مشكل بردن دانش آموزان به سالن امتحانات يا جاي بزرگ تر در اين قبيل امتحانات كه خود باعث صرف وقت مي شود ويا احتمال تقلب منتفي مي گردد.

4) پاسخ گويي به پرسش هاي كتاب(حدود 20 دقيقه). به اين منظور دانش آموزان دفتري تدارك ديده و به سوالات تعيين شده ي كتاب در منزل پاسخ داده اند و حال به طور تصادفي شماره هايي بيان مي شود(گفته شد هر دانش آمز شماره اي دارد.) و جواب هر سوال را يكي از دانش آموزاني كه با شماره خطاب شده مي دهد و سپس جواب صحيح داده شده تا دانش آموزان پاسخ خود را اصلاح نمايند. دفاتر دانش آموزان نيز در طول هر نيمسال چند باري به طور تصادفي مورد بازديد قرار مي گيرد و در صورت عدم انجام تكليف خطا برايش منظور مي شود.(راجع به اعمال خطاها خواهيد گفت.)

5) تدريس درس جديد(حدود 45 دقيقه) . در هر جلسه به طور متوسط 4 يا 5 صفحه درس داده مي شود و اين مقدار را هم به دو يا سه قسمت از نظر تدريس تقسيم مي كنيد و به دانش آموزان مي گوييد كتاب خود را ببندند. تدريس هر قسمت را با مقدمه چيني آغاز و با سؤال به طور پراكنده با ذكر شماره از دانش آموزان (در مواردي كه اطلاعات قبلي دارند.) از پيش مي بريد تا با كمك خود دانش آموزان به مطلب برسيد و ضمن همين خطاب قرار گرفتن ها نيز از حواس پرتي دانش آموزان جلوگيري مي شود ، پس از هر توضيح خلاصه ي آن را به صورت مفهومي روي تخته نوشته تا هم از حافظه ي سمعي و هم بصري كمك گرفته باشيد . پس از هر قسمت از توضيحات ،(گفتم تدريس را به دو يا سه قسمت تقسيم مي كنيد.) از دانش آموزان مي خواهيد كتاب خود را كه بسته بودند باز نموده و سپس يكي از دانش آموزان آن قسمت درس داده شده را روخواني خواهد كرد . هدفي كه از اين كار دنبال مي كنيد جلوگيري از خستگي دانش آموزان و رفع اشكالات احتمالي روخواني و همين طور توضيح شكل هاي كتاب است و بعد از اين مجددا از آن ها خواسته مي شود كتاب را ببندندو ديگر قسمت ها به همين طريق تدريس مي شود. ضمن تدريس هر قسمت جنبه هاي كاربردي آن در زندگي بيان. همچنين در برخي از درس ها ، از پوستر ويا وسايل كمك آموزشي از قبيل انيميشن ، فيلم و يا مدل ها  كمك گرفته مي شود.

6) به جاي مرحله ي 5 تدريس برخي مطالب ساده ي كتاب به صورت همياري برگزار مي شود . به اين منظور درس آن جلسه به دو يا سه قسمت مي شود و براي هر قسمت 4 يا 5 دقيقه وقت داده مي شود تا در همان سر كلاس همگي دانش آموزان آن قسمت را به طور انفرادي مطالعه كنند و اگر مي خواهند خلاصه برداري سريعي داشته باشند و پس از پايان وقت پاكتي كه شماره هايي به تعداد افراد كلاس در آن هست و هميشه آن را به همراه دارم درآورده شده و يكي از دانش آموزان شماره اي را برمي دارد (مثل قرعه كشي) و نفر مشخص شده در مقابل دانش آموزان قرار گرفته و در حدود 10 دقيقه فرصت به او داده مي شود تا مطالبش را معلم گونه توضيح دهد. در ضمن توضيحات استفاده ي محدود از كتاب درسي و يا نوشته برداري هايش مجاز خواهد بود. امتياز اين كار را مي توان مثل سوال و جواب شفاهي در نظر گرفت و يا اين كه اگر توضيحات خوب نبود خطا برايش منظور كرد . هدف از اين كار را اين مي دانم تا دانش آموزان با روش تند خواني آشنا شده و هم اين كه بتوانند در يك جمع سخن گفته و توانايي هاي لازم را كسب كنند.

7) انجام كوئيز در پايان جلسه. در برخي جلسات از درسي كه در همان جلسه تدريس شده امتحان دو نمره اي گرفته مي شود. در اين امتحان سوالات بالنسبه ساده اي مطرح مي شود تا دانش آموزان حواس پرت از بقيه متمايز شوند . اين كار در هر نيمسال براي هر كلاس يك يا دو بار انجام مي شود و هدف از آن توجه هر چه بيش تر دانش آموزان در ضمن تدريس است.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه پنجم بهمن 1387 توسط اكبر نوري زاده

در برنامه ی پیشنهادی برای هرماه دو جلسه ی آزمایشگاه در نظر گرفته شده است:

 

 

زمان

عنوان آزمایش

منبع

1

نیمه اول مهرماه

 1. آشنایی با کاربرد برخی ابزارهای آزمایشگاهی

 

2

نیمه دوم مهرماه

 1. تشکیل باران طلایی
 2. آزمايش سوختن منيزيم صفحه ي 9
 3. آزمايش تركيب شدن HCl    و  آمونياك صفحه ي 10

کتاب درسی شیمی 3 و آزمایشگاه 1384 صفحه 10-9

3

نیمه اول آبان ماه

 1. آزمايش كوه آتشفشان صفحه ي 10
 2. آزمايش مس سولفات و آلومينيم صفحه ي 11
 3. آزمايش نقره نيترات و سديم كلريد صفحه ي 12

کتاب درسی شیمی 3 و آزمایشگاه 1384 صفحه 12-10

4

نیمه دوم آبان ماه

1.      آزمایش شناسايي كاتيون ها صفحه ي 13

2.      آزمایش تهيه محلول ها صفحه ي 28

کتاب درسی شیمی 3 و آزمایشگاه 1384 صفحه 13و28

5

نیمه اول آذرماه

 1. آزمایش گرماي انحلال كلسيم كلريد در آب  صفحه ي 52
 2. آزمايش گرماي انحلال آمونيم نيترات در آب صفحه ي 53
 3. بررسی تغییرات گرماده و گرماگیر (واکنش آهک با آب ,تجزیه گرمایی آمونیوم دی کرومات ,واکنش سیتریک اسید با جوش شیرین و ...)

کتاب درسی شیمی 3 و آزمایشگاه 1384 صفحه 53-52

آزمایش های شیمی 2 نظام جدید 1379صفحه9

6

نیمه دوم آذرماه

 1. تعیین ارزش آبی گرماسنج
 2. آزمایش اندازه گیری گرمای ذوب یخ

آزمایش های شیمی 2 نظام جدید 1379صفحه11 و 13

7

دی ماه

برگزاری امتحانات نیمسال اول

 

8

نیمه اول بهمن ماه

 1. آزمایش اندازه گیری گرمای سوختن یک سوختن (مانند الکل)
 2. آزمایش نشان دادن گرماگير بودن فرايند انحلال آمونيم نيترات صفحه ي 85

آزمایش های شیمی 2 نظام جدید 1379صفحه14

9

نیمه دوم بهمن ماه

1.      تهیه ی محلول هایی با غلظت معین از مایع ها و یک جسم جامد

آزمایش های شیمی 2 نظام جدید 1379صفحه7و8

10

نیمه  اول اسفند ماه

علت حل شدن مواد در یکدیگر

  • بررسی انحلال ید در آب ,CCl4  و الکل
  • بررسی انحلال جامدهای یونی در حلال های قطبی

آزمایش های شیمی 2 نظام جدید 1379صفحه32

11

نیمه دوم اسفند ماه

 1. بررسی انحلال آمونیاک در آب
 2. بررسی انحلال قند در آب

آزمایش های شیمی 2 نظام جدید 1379صفحه33-32

12

نیمه دوم فروردین ماه

1.      بررسی انحلالهای گرماگیر و گرماده

 

13

نیمه اول اردیبهشت ماه

 1. بررسی محلولهای الکترولیت و غیر الکترولیت

آزمایش های شیمی 2 نظام جدید 1379صفحه33

14

نیمهء دوم اردیبهشت ماه

 1. آزمایش کنید صفحه ی 100 کتاب
 2. تهیه ی یک نمونه از کلویید و یک نمونه از سوسپانسیون

1.      کتاب درسی شیمی 3 و آزمایشگاه 1384 صفحه 100

2.      آزمایش های شیمی 1 نظام جدید 1379صفحه64


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و یکم آذر 1387 توسط اكبر نوري زاده

در برنامه ی پیشنهادی برای هرماه دو جلسه ی آزمایشگاه در نظر گرفته شده است:

 

 

زمان

عنوان آزمایش

منبع

1

نیمه اول مهرماه

 1. آشنایی با کاربرد برخی ابزارهای آزمایشگاهی
 2. بررسی برقکافت نمک ها

آزمایش های شیمی 2 سال اول نظام جدید1379 صفحه 18

2

نیمه دوم مهرماه

 1. آزمایش لولهء پرتو کاتدی (در صورت امکان)

 

3

نیمه اول آبان ماه

 1. آزمایش شعله
 2. بررسی طیف نشری هیدروژن (در صورت امکان)

کتاب درسی شیمی 2 و آزمایشگاه 1384 صفحه 16

4

نیمه دوم آبان ماه

1.      واکنش پذیری فلزهای گروه 1

 1. واکنش پذیری فلزهای گروه 2

1.      کتاب درسی شیمی 2 و آزمایشگاه 1384 صفحه 42

2.      کتاب درسی شیمی 2 و آزمایشگاه 1384 صفحه 45

5

نیمه اول آذرماه

1.      تهیه ی هالوژن ها و بررسی واکنش پذیری آنها

کتاب درسی شیمی 2 و آزمایشگاه 1384 صفحه 48و آزمایش های آخر کتاب

6

نیمه دوم آذرماه

1.      بررسی اکسیدهای عنصرهای تناوب دوم و سوم جدول تناوبی عنصرها

کتاب درسی شیمی 2 و آزمایشگاه 1384 صفحه 122

7

دی ماه

برگزاری امتحانات نیمسال اول

 

8

نیمه اول بهمن ماه

 1. بررسی رسانایی الکتریکی محلول نمک ها (وابستگی رسانایی الکتریکی به تعداد یون ها )
 2. تشکیل آمونیوم کلرید (نشادر)به عنوان یک ترکیب یونی

 

9

نیمه دوم بهمن ماه

1.      تعیین تعداد مولکول آب تبلور

2.      تشکیل بلور (کریستالیزاسیون )(به عنوان مثال استفاده از کات کبود)

1.      کتاب درسی شیمی 2 و آزمایشگاه 1384 صفحه 70

10

نیمه  اول اسفند ماه

1.      استفاده از رسانایی الکتریکی برای پیش بینی نوع پیوند (به طور کلی و صرفنظر از استثناها)

 

11

نیمه دوم اسفند ماه

 1. مقایسه خواص فیزیکی انواع جامدها
 2. تعیین نقطه ی ذوب چند ماده ی جامد

آزمایش های شیمی 1 سال اول نظام جدید1379 صفحه 39

12

نیمه دوم فروردین ماه

1.      تهیه ی استیلن و بررسی خواص آن

آزمایش های شیمی 2 سال اول نظام جدید1379 صفحه 44

13

نیمه اول اردیبهشت ماه

1.      مقایسه ی واکنش پذیری هیدرو کربن سیر شده و سیر نشده

 

14

نیمهء دوم اردیبهشت ماه

1.      شناسایی گروههای عاملی

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و یکم آذر 1387 توسط اكبر نوري زاده

قرن ها ست كه نظريه پردازان آموزشي بر اين باورند كه اگر فراگيران به جاي آن كه صرفاً دانش را دريافت كنند ، خود در جستجو ودر صدد كشف آن باشند ، يادگيري با معنا تر ، كامل تر ودر نتيجه سود بخش تر خواهد بود .روش آموزش معلمان بزرگي چون سقراط به اين صورت بوده است بر اين روش متفكراني چون روسو وپستالوزي  نيز صحه گذاشته و آن راتاييد كرده اند .
 
در ابتداي قرن بيستم رويكرد اثبات گرايي وآموزش با اثبات وفهم مطالب با آزمايش وتجربه تقريباَ با روند ايجاد و رشد تمام رشته ها ي علمي حكمفرما شد. در اوايل قرن گذشته دست اندر كاران آموزش به اهميت به كار گيري واستفاده از وسايل كمك آموزشي پي بردند و متوجه شدند هر قدر موضوعات علوم پايه عيني وملموس تر باشد ميزان يادگيري بيشتر خواهد شد.
آزوبل وبرونر: به استفاده از وسايل ديداري ، شنيداري  و نمايشي وآزمايشگاهي تاكيد مي كردند و معتقد بودند كه با استفاده از اين وسايل ميتوان به درجه بالايي از آگاهي و مهارت عملي دست يافت .
الكساندر وسيلور: اظهار مي دارند در يك برنامه درسي منظم كه بر مبناي آموزش هاي عملي استقرار وتوأم باشد مي تواند نقشه اي باشد براي هدفهاي كلي وجزيي در يك جامعه پيشرفته صنعتي ومترقي.
 
بعد از جنگ جهاني اول نارضايتي بسياري در علم حاصل شد. دانش آموزان محتوي علوم را ياد نمي گرفتند وبا مهارتهاي لازم و ضروري علم تجهيز نمي شدند . درغرب مسئولين آموزش وپرورش ومراكز دانشگاهي به ناچار در برنامه هاي درسي خود تجديد نظر كرده ،معلمين علوم براي تدريس از وسايل آزمايشگاهي و كارگاهي استفاده كردند ،اين امر باعث شد دانش آموزان علاقه بيشتري از خود نشان دهند وثمرات استفاده از آزمايشگاهها در تدريس باعث شد دانش آموختگان با آمادگي بيشتر جذب بازار كار و مؤسسات و كارخانه ها شوند در نتيجه تحول چشم گيري در پيشرفتهاي صنعتي در كشورهاي غرب ايجاد شد .در ايران بعد از پيروزي انقلاب اسلامي نظام آموزشي درصدد رفع مشكلات ناشي از افت تحصيلي دانش آموزان بوده است .يكي از راه حل هاي ارائه شده در اين سالها استفاده هم زمان ازدروس تئوري و عملي است دراين راستا سعي شده است كه مدارس از وسايل كمك آموزشي درقالب آزمايشگاه استفاده كنند تا بتوانند بااين روش نياز خود را برطرف نمايند، اما عدم برنامه ريزي دقيق وعدم وجود هزينه مناسب يا نبودن فضاي مناسب و نيروي متخصص باعث شده است كه دراين راه نظام آموزشي ما با روندي كند سير صعودي راطي كند .
جيمز و كراولي  (1985) عوامل مختلفي راكه باعث عدم استقبال معلمان ازانجام فعاليتهاي آزمايشگاهي مي شوند ، شناسايي كرده اند كه برخي از آنها عبارتند از :
-
عدم تسلط ومهارت كافي درمعلمان نسبت به فنون آزمايشگاهي به علت نارسا بودن اين آموزش ها در حين تحصيلاتشان
-
بالا بودن هزينه ها ي مربوط به وسيله هاي آزمايشگاهي 
-
پيشرفت سريع فناوري وپيچيده و پيشرفته تر شدن روش هاي آزمايشگاهي وعدم همخواني مهارتها ي معلمان با اين تغييرات وپيشرفتها
-
پيچيده ودشوار بودن شيوه ها ي مديريت آزمايشگاهي به دليل مسايل مربوط به انتخاب متصديان آموزش ديده و مسايل مربوط به ايمني ، حفظ ونگهداري وسايل  .
در كشور ما در مدارس مسايل مختلفي مانع از مهارت يافتن وياد گيري بهترمي شود . شايد يكي از مسايلي كه باعث شده دبيران وداش آموزان در استفاده از وسايل با مشكل مواجه شوند ونتوانند زياد در كارها وفعاليتها ي تحقيقي شركت داشته باشند ناقص بودن وسايل آزمايشگاهي ، نبودن امكانات مناسب ديگر ، عدم آشنايي با وسايل و يا نداشتن مهارت لازم ويا نبودن ساعات معين ومشخص آزمايشگاه در كنار ساعات درسي و ... مي باشد .
نقش ازمايشگاهها در ياد گيري درس علوم
-   
روش تدريس به كمك كارهاي آزمايشگاهي و عملي ممكن است به منظور هاي مختلفي بكار رود مثلاَ گاهي ممكن است به منظور آشنا كردن شاگردان باجنبه ها ي عملي يك مفهوم علمي وزماني به منظور فراهم آوردن محيطي مناسب براي حل مسئله اي يا مهارت يافتن براي مشاغل آينده بكار گرفته شود .
-   
استفاده ازآزمايشگاهها مي تواند ضمن بالا بردن كيفيت آموزش وياد گيري يك عامل بسيار تحريك كننده در فعاليت آموزشي باشد .
-   
آزمايشگاه و استفاده از آن د رتدريس مي تواند براي حس كنجكاوي وتقويت نيروي اكتشاف واختراع وتفكر دانش آموزان واعتماد به نفس ورضايت خاطر آنها باشد .
-   
استفاده از آزمايشگاه وآزمايش كردن به هنگام تدريس فعاليت آموزشي ويادگيري را جالب توجه وشيرين مي نمايد و در نتيجه دانش آموزان خسته وبي حوصله نمي شوند .
-   
هنگامي كه دانش آموز يادگيري را به روش آزمايشگاهي تجربه مي كند ، مي تواند اشياء را لمس كند ، ببيند ، بو كند ، بچشد ، به صدا گوش دهد .
-   
هنگاميكه معلم و دانش آموز به روش آزمايشگاهي در كنار هم كار مي كنند حس تعاون و مشاركت در ميان آنها تقويت مي شود .
-   
روش آزمايشگاهي سبب رشد و گسترش مهارتهايي مي شود كه در مجموع دانش آموزان را به سوي مطالعه و تحقيق بيشتر سوق مي دهد.
نقش تجهيزات آموزشي در يادگيري درس علوم
-
اينگونه وسايل اساسي قابل لمس را براي تفكر وايجاد مفاهيم بوجود مي آورند وتمركز حواس ايجاد مي كنند .
-
توجه و علاقه دانش آموزان را بيشتر مي كند .
-
يادگيري را سريع ترومؤثر تر وپايدا رتر مي كند .
-
تجارب واقعي ، عيني و حقيقي را در اختيار فراگيران قرارمي دهد .
-
باعث تنوع در ياد گيري مي شود .
-
بازدهي و كسب مهارت رابيشتر مي كند .
رهنمودها و مهارتهاي علمي
معلم هنگام بكار گيري روش آزمايشگاهي بايد نكات زير را مورد توجه قرار دهد :
-        
تعيين هدفهاي رفتاري مورد نظر كه دانش آموزان از طريق انجام دادن آزمايش بايد آنها راكسب كنند.
-   
براي انجام دادن يك آزمايش برنامه بايد به گونه اي تنظيم شود كه مراحل كار قدم به قدم مشخص و معلوم باشد .
-   
تفهيم كامل موضوع به دانش آموزان پيش از شروع هر فعاليت آزمايشگاهي ، معلم بايد دانش آموزان را با مراحل انجام دادن كار آشنا كند . نكات ايمني لازم را به آنها گوشزد كند .
-        
تهيه و آماده كردن كليه لوازم و ابزارهايي كه مورد نياز دانش آموزان است .
-   
بررسي تمام جزييات آزمايش پيش از شروع هر فعاليت آزمايشگاهي مانند اطمينان از بي نقص بودن ابزار و وسايل .
-   
آمادگي معلم براي پاسخ گويي به سوالات دانش آموزان در ارتباط با فعاليت هاي مورد نظر كه به آنها براي رسيدن به هدفهاي درسي كمك خواهد كرد.
-   
از دانش آموزان خواسته شود هنگام انجام آزمايش نتايج حاصل را ياد داشت كرده گزارش هاي خود را در دفتر كار ثبت و ارائه دهند .
-   
داوري در در اثر گذاري بررسي هاي آزمايشگاهي در مسير اهداف ( كارآمد بودن مواد و وسايل ، روش ها ، راهبردها و عملكرد فراگيران )


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و یکم آذر 1387 توسط اكبر نوري زاده

 

 

در برنامه ی پیشنهادی برای هرماه دو جلسه ی آزمایشگاه در نظر گرفته شده است:

 

1

نیمه اول مهرماه

1.      آشنایی با موارد ایمنی در آزمایشگاه- آشنایی با برخی ابزارهای آزمایشگاهی

2.      آشنایی با طرز درست نوشتن گزارش کار-گروه بندی دانش آموزان

2

نیمه دوم مهرماه

 1. مقایسهء ظرفیت گرمایی آب باچند مادهء دیگر
 2. بررسی رسانایی الکتریکی برخی محلولها(مانند آب طبیعی-آب نمک-آب و الکل و ...)
 3. بررسی کشش سطحی آب

3

نیمه اول آبان ماه

 1. تجزیه ی الکتریکی آب
 2. اثر دما بر انحلال پذیری یک ماده و رسم نمودار قابلیت انحلال
 3. تهیه ی محلول فراسیر شده

4

نیمه دوم آبان ماه

 1. اندازه گیری حجم گاز CO2 در یک بطری نوشابه
 2. اندازه گیری مقدار هوای حل شده در آب

5

نیمه اول آذرماه

 

 1. تغییر رنگ شناساگرها در محیط اسیدی –بازی(لیتموس-فنل فتالئین –متیل نارنجی و ...)
 2. استفاده از گلبرگ گلها به عنوان شناساگرها
 3. بررسی PH برخی از مواد(مانند صابون –مایع سفید کننده-سرکه-آب پرتقال و ...)

6

نیمه دوم آذرماه

 

 1. وابستگی حجم و فشار یک گاز با دما
 2. تعیین تجربی رابطهء دما وحجم برای یک گاز (قانون شارل)
 3. تعیین تجربی رابطهء فشار و حجم برای یک گاز (قانون بویل)

7

دی ماه

برگزاری امتحانات نیمسال اول

8

نیمه اول بهمن ماه

تعیین درصد اکسیژن هوا

9

نیمه دوم بهمن ماه

1.      تهیهء اکسیژن از آب اکسیژنه

2.      سوختن منیزیم ,کربن, گوگرد

10

نیمه  اول اسفند ماه

بررسی برخی خواص فلزها و نافلزها و سختی و شکنندگی ,رسانایی الکتریکی و گرمایی ,چگالی ,جلا پذیری )

11

نیمه دوم اسفند ماه

تقطیر محلول آب و الکل

12

نیمه دوم فروردین ماه

تقطیر جزء به جزء نفت خام (یا مخلوطی از بنزین ,پارافین ,نفت سفید و روغن موتور)

13

نیمه اول اردیبهشت ماه

تهیه استیلن و بررسی خواص آن


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و یکم آذر 1387 توسط اكبر نوري زاده

 

اولین اقدام در آزمایشگاه بررسی وسایل شیشه ای و دستگاهی از نقطه نظر کامل بودن و بی نقص بودن آنها می باشد.

قوانین آزمایشگاه ها معین کننده میزان مسئولیت مادی شما در قبال آزمایشگاه می باشد.

وسایل شیشه ای را به دقت از نظر ترک خوردگی یا شکستگی مورد بررسی قرار دهید .

بهتر است هرگونه آلودگی را از وسایل شیشه ای بزدائید تا بازرسی با اطمینان انجام شود . سالم بودن ترمومترها از نقطه نظر شکسته نبودن و اینکه باریکه جیوه درون آنها پیوسته باشد ، مورد دقت قرار دهید .

توصیه می شود که هنگام کار در آزمایشگاه موارد زیر را رعایت کنید:

1-      میز کار بایستی تمیز نگه داشته شود و پارچه ای برای نظافت آنها در دسترس باشد .

2-    همیشه به خاطر داشته باشید که آزمایشگاه مکانی برای کارهای جدی و مسئولانه است.

3-   هر گاه اسید ، باز یا هر ماده شیمیایی خورنده ای ریخته شد ، فورا آن را با آب بشویید.

4-    هرگز مواد شیمیایی را لمس نکنید مگر از بی خطر بودن آن مطمئن شوید .

5-    هرگز ماده شیمیایی را در آزمایشگاه نچشید.

6-    برای بو کردن هر ماده شیمیایی باید با تکان دادن دست ، بخار آن ماده را به سوی بینی خود برانید از نزدیک کردن دهانه لوله به بینی خود جدا پرهیز کنید شاید این کار خطر بزرگی را همراه داشته باشد .

7-   قبل از هر گونه اقدام برای استفاده از مواد شیمیایی ابتدا به بر چسب ماده توجه کنید و اطلاعات آن را مشاهده کنید تا بدانید برای کار با آن باید از چه وسایلی استفاده کرد.

8-   در آزمایشگاه همیشه روپوش آزمایشگاه به تن کنید .

9-    هرگز کاغذ باطله ، مواد جامد و دور ریختنی را در ظرف مخصوص بریزید هرگز چوب کبریت ، کاغذ صافی و هر ماده کم محلول را در دستشویی یا حوضچه میز آزمایشگاه نیندازید .

10-  تمام وسایل شیشه ای باید به دقت تمیز شوند . اگر ظرفی برای مدتی مانده است باید قبل از مصرف با آب مقطر آبکشی شود .

11-  تحت هیچ شرایطی سطح میز کار نباید با دستگاه شلوغ شود .

12- اگر محلول ، رسوب ، مایع زیر صافی و.... برای کارهای بعدی کنار گذاشته می شود، باید روی آن برچسب مشخصات چسباند و ظرف بطور مناسب پوشانده شود .

13-          بطریهای واکنشگرها هیچ گاه نباید روی میز کار جمع شوند .

14-کتابچه ای با جلد محکم و با اندازه مناسب باید برای ثبت مشاهدات تجربی در دسترس باشد .

 

 

وسایل آزمایشگاهی

ترازو

شرایط یک ترازوی خوب را می توان بصورت زیر خلاصه کرد :

1-    ترازو باید دقیق باشد و در چند توزین متوالی نتیجه یکسان بدهد .

2-    ترازو باید پایدار باشد یعنی شاهین پس از نوسان به حالت افقی برگردد .

3-    ترازو باید حساس باشد یعنی 1/0 میلی گرم باید به سهولت با بار متوسط قابل تشخیص باشد .

مواظبت و استفاده از ترازو

1-   ترازو باید روی پایه محکمی قرار گیرد که حتی الامکان تحت ارتعاشات مکانیکی نباشد .

2-   موقعیکه از ترازو استفاده نمی شود بایستی درب ترازو بسته باشد .

3-   اجسامی توزین می شوند ، باید قبل از توزین با ترازو همدماشوند .

4-   وزنه ها و اجسام توزین شونده بایستی در مرکز کفه مربوطه قرار گیرند .

5-   به محض اینکه جسم روی کفه قرار گرفت جعبه ترازو باید بسته شود .

6-    هر ماده ای را که ممکن است به ترازو آسیب برساند نباید مستقیماٌ روی آن قرار داد .

7-   نباید بیش از حد مجاز روی ترازو وزنه گذاشته شود .

8-   بعد از اتمام توزین ، هیچ چیز روی کفه ها نباید بماند .

9-   مبتدیان نباید به تنهای سعی در تنظیم ترازو داشته باشند.

فرایند توزین :

1-   روبروی مرکز ترازو بنشینید .

2-   با برس موی شتر به آهستگی کفه ترازو را تمیز کنید .

3-   با دقت شاهین را آزاد کرده و اگر لازم باشد ترازو را تنظیم کنید .

4-   وقتی که شاهین در حال سکون است جسم را که با دمای اتاق همدما شده است روی کفه قرار دهید و جعبه ترازو را ببندید .

5-   ترازو را در حالت پیش توزین قرار دهید و از روی درجات خوانده شده اوزان گرمی مناسب را با صفحه شماره دار بارگیری وزن ، انتخاب کنید .

6-    وزن نهایی را ثبت کنید .

7-   وقتی توزین کامل شد . جسم توزین شده را بردارید و ترازو را تمیز کرده و بعد از تنظیم ترازو درب ترازو را ببندید .

خطا های توزین :

1-   تغییر شرایط ظرفی که ماده در آن قرار دارد .

2-   اثر شناوری هوا بر روی جسم و وزنه ها

3-   نادرستی وزنه ها

شیشه آلات مدرج

دستگاههایی که بیشترین کاربرد را در در فرایندهای حجم سنجی دارند ، بالون های مدرج ، بورت ها و پی پیت های هستند . استوانه های مدرج و پی پت های وزنی کمتر استفاده می شوند .

اسباب های مدرج ، با حدود تعیین شده ؛ خصوصاٌ با توجه به صحت درجه بندی ، ساخته می شوند . موسسه استاندارد انگلستان به آنها دو درجه A و B داده است . حدود خطاهای مجاز برای درجه A نزدیکتر است و این دستگاهها در کارهای با صحت زیاد به کار می روند . دستگاههای درجه B در کارهای روزمره به کار گرفته می شوند .

واحدهای حجم

برای مقاصد علمی واحد مناسبی که برای اندازه گیری حجم های نسبتاٌ بزرگ به کار می رود ، دسی مترمکعب و برای حجم های کوچکتر ، سانتی مترمکعب است .

برای سال های زیادی واحد اصلی که به کار گرفته می شد لیتر بود که برابر حجم اشغال شده توسط یک کیلوگرم آب در 4 درجه سانتیگراد می باشد . رابطه لیتر تعریف شده و دسی مترمکعب به صورت زیر است :

یک لیتر = 000028/1 دسی مترمکعب

دمای استاندارد

ظرفیت ظروف شیشه ای با دما تغییر می کند . بنابر این لازم است دمای تعریف کنیم که در آن ظرفیت ظرف صحیح باشد ، بطور کلی دمای 20 درجه سانتیگراد پذیرفته شده است . بایستی در دماهای دیگر ضریب تصحیح حرارتی اعمال گردد .

بالون های مدرج

 

بالون مدرج ( که به بالون حجم سنجی هم معروف است ) یک ظرف ته صاف و گلابی شکل با گردنی دراز و باریک است . خط باریک رنگی که دورتادور آن کشیده شده است حجم بالون را در دمای معین ( معمولاٌ 20 درجه سانتیگراد )نشان می دهد .

بالون ها باید مشخصات استاندارد B.S.1792 را داشته باشند ، دهانه آنها باید مطابق مشخصات استاندارد( قابل تعویض ) باشد و با یک درپوش قابل تعویض شیشه ای یا پلاستیکی چفت شود . بالون ها باید با مشخصات درجه A و B مطابقت داشته باشد .

خطاهای مجاز درجه B

اندازه بالون(ml)

5

25

100

250

1000

خطای مجاز(ml)

04/0

06/0

15/0

3/0

8/0

 

برای بالون های درجه A خطاهای مجاز تقریباٌ نصف می باشد .

بالون های حجم سنجی با ظرفیت های زیر موجود است :

1 ، 2 ، 5 ، 10 ، 20 ، 50 ، 100 ، 200 ، 250 ، 250 ، 500 ، 1000 ، 2000 ، 5000 میلی لیتر

این بالون ها را برای به حجم رساندن محلول های استاندارد بکار می گیرند .

حجم واقعی آب داخل بالون با در نظر گرفتن موارد زیر بدست می آید :

1-   اختلاف حجم ظرف شیشه ای در دمای مدرج کردن و 20 درجه سانتیگراد

2-   چگالی آب در دمای مدرج کردن

3-   اثر شناوری هوا بر روی آب و وزنه های برنجی

پی پت ها :

پی پت ها دو نوع هستند :

1-    آنهای که یک علامت دارندکه حجم کوچک و ثابتی از مایع را تحت شرایط مشخص و معین تحویل می دهند ( پی پت های انتقال )

2-    آنهای که ساقه مدرج دارند و برای تحویل دادن حجم های کوچک متفاوت دلخواه به کار میروند ( پی پت های مدرج یا اندازه گیری )

پی پت های انتقال با ظرفیت های زیر ساخته می شوند :

1 ، 2 ، 5 ، 10 ، 20  ، 25 ، 50 ، 100 میلی لیتر

پی پت نیز با درجه A و B  ساخته می شوند . برای درجه B مقادیر خطای نوعی بصورت زیر است

اندازه پی پت (ml)

5

10

25

50

100

خطای مجاز(ml)

01/0

04/0

06/0

08/0

12/0

 

برای درجه A ، خطاها تقریباٌ نصف می شوند .

بورت ها :

 

بورت ، لوله استوانه ای بلندی است که قطر داخلی آن در تمام طول درجه بندی شده ویکنواخت است وبه یک نوک بلند در انتهای پایینی ختم می شود .

همانند سایر شیشه آلات مدرج ، بورت ها با خصوصیات هر دو درجه A و B و مطا بق B.S.846 ساخته می شوند . خطای مجاز درجه A به صورت زیر است :

ظرفیت (ml)

5

10

50

100

خطای مجاز(ml)

02/0

02/0

06/0

1/0

برای درجه B این مقادیر تقریباٌ دو برابر می شوند.

برای شیرهای شیشه ای بورت ها از مواد روان کننده مانند وازلین خالص استفاده می کنند . برای روان کردن شیرها از روانسازهای که سیلسیم دارند استفاده نکنید زیرا روغن ها تمایل به خزیدن دارند و باعث آلودگی دیواره بورت می شوند .

 

استوانه های مدرج

 

این استوانه هاظروفی مدرج به گنجایش 2 تا 2000 میلی لیتر هستند . چون مساحت سطح مایع در این استوانه ها بسیار بزرگتر از مساحت سطح مایع در بالون های مدرج است ، صحت اندازه گیری با این استوانه ها بالا نیست. از این استوانه ها برای اندازه گیریهای تقریبی استفاده می شود .

دستگاه های عمومی

شیشه آلات

بشرها

 مناسب ترین بشرها برای کارهای عمومی ، بشرهای مجهز به لبه ریزش می باشند .

مزایای استفاده از این نوع بشرها به شرح زیر است :

1-   راحتی ریزش مایع

2-   لبه ریزش جای مناسبی برای میله همزن

3-   لبهریزش جای مناسبی برای خروج بخارات موقعیکه درب بشر بسته باشد .

مفیدترین اندازه ها 250 تا 600 میلی لیتر می باشد ، ولی از حجم های پایین تا 3000 میلی لیتر در بازار موجود می باشد .

بالون های مخروطی ( ارلن مایر )

 

بالون ته گرد

 

قطره چکان

 

 

لوله آزمایش

 

 

شیشه ساعت

قیف های شیشه ای

 زاویه راس قیف های شیشه ای باید ˚60 باشد . ساقه قیف باید دارای قطر داخلی حدود 4میلی متر باشد و طول این ساقه نباید بیش از 15 سانتی متر باشد . برای پر کردن بورت و انتقال مواد جامد به بالون های مدرج قیف های ساقه کوتاه با قر داخلی بزرگ سودمند است .

 

تمیز کردن و خشک نمودن وسایل شیشه ای

تمیز نمودن بی درنگ وسایل شیشه ای آزمایشگاه پس از استفاده آنها ضروری است ، زیرا مواد صمغی و چسبنده را قبل از اینکه حالت سخت بخود بگیرند راحت تر می توان پاک نمود . در موقع کار اگر وسایل شیشه ای تمیز و خشک باشند در وقت صرفه جویی زیادی صورت می گیرد . امتحانی که برای تمیز بون دستگاههای شیشه ای می توان انجام داد این است که وقتی آن را با آب مقطر پر و سپس خالی می کنیم تنها یک لایه یکنواختآب باقی بماند . اگر آب بصورت قطرات جمع شود ، ظرف کثیف است و باید تمیز شود .

روش های مختلفی برای پاک کردن شیشه آلات وجود دارد :

بسیاری از ترکیبات آلی غیر محلول در آب و مواد صمغی دیگر را می توان به سرعت و به طریقه ای ارزان فقط با پودر ، آب گرم و برس پاک کرد .

در صورتیکه با روش های مرسوم امکان پاک کردن رسوبات داخل ظرف نباشد روش غالب که به کار می رود شامل پر کردن با مخلوط تمیز کننده ، محلول تقریباٌ سیر شده ای از سدیم یا پتاسیم دی کرومات حل شده در سولفوریک اسید و گذاشتن آن به مدت چند ساعت ، ترجیحاٌ یک شب است ، سپس اسید را خالی می کنند و دستگاه را با آب مقطر کاملاٌ آب کشی کرده و خشک اش می کنند .

در موقع استفاده از این ماده بایستی دقت شود که ماده ای خطرناک می باشد بالاخص اگر از اسید نیتریک بعنوان پاک کننده استفاده شود ، زیرا با یک سری ترکیبات آلی به فرمی شدید و منفجره واکنش می دهند .

 آب مصرفی در آزمایشگاه :

آب مصرفی آزمایشگاه بایستی دارای شرایط استاندارد بریتانیا به شماره 3978 باشد .

ضریب رسانایی

pH

باقی مانده پس از احتراق

حد باقی مانده نافرار

10e-6 ohm-1cm-1

5-7.5

2mgl-1

5mgl-1

 

 واکنشگرها و محلولهای استاندارد :

واکنشگرها بایستی ازموسسه معتبر خریداری شوند و رعایت دستورات زیر الزامی است:

1-   ابداٌ بطری را به مدت طولانی درباز نگذارید مگر اینکه در موقع نیاز حتمی درب آن را باز کنید .

2-   ابداٌ واکنشگر خارج شده از بطری و مصرف نشده را به درون بطری بر نگردانید .

3-   واکنشگر مایع را باید بوسیله ریزش از بطری مورد استفاده قرار دهید ، به هیچ وجه نباید پی پت را به درون بطری واکنشگر فرو برد .

محلول استاندارد :

برای تهیه محلول استاندارد از روش کار زیر استفاده می شود :

یک قیف ساقه کوتاه تمیز را درون گردن یک بالون  مدرج تمیز و مناسب قرار می دهند . مقدار مناسبی از ماده شیمیایی را درون بطری توزین که قبلاٌ وزن شده است می ریزند آنگاه مقدار جسم مورد نیاز را از بطری توزین به قیف منتقل می کنند ، باید مراقبت به عمل اید که ذره ای از جسم توزین شده هدر نرود . پس از اینکه بطری توزین دوباره وزن شد ، جسم موجود درون قیف را بوسیله جریان آب از بطری شستشو ، می شویند و به درون بالون می ریزند . درون و بیرون قیف را خوب می شویند و سپس قیف را از روی بالون بر می دارند محتویات بالون را در صورت لزوم با تکان دادن بالون خوب حل می کنند و سپس بالون را تا خط نشانه به حجم می رسانند .

توجه : در هیچ شرایطی بالون مدرج را نباید حرارت داد .

روش تهیه محلول با غلظت معین :

طرز کار با بالن حجمی ( بالن ژوژه ) : پس از شستن و آب کشیدن بالن حجمی مقدار ماده مورد نظر را نخست باید محاسبه کرد و سپس با ترازو و جرم آن مقدار را دقیقا به دست آورد . اگر ماده به صورت پودر باشد باید قیف خشک و تمیز را دهانه بالن قرار داده و پودر را از ظرف تعیین جرم به قیف آهسته منتقل کرد سپس ماده چسبیده به ظرف تعیین جرم و قیف را با فشار آب که از آبفشان ( پیپت ) خارج می شود کم کم شست و به بالن منتقل کرد پس از شستشوی کامل ظرف تعیین جرم دهانه قیف و لوله باریک قیف گردن بالن را نیز باید به دقت با فشار آب آبفشان شست به طوری که کوچکترین ذره از ماده مورد نظر در ظرفها نماند و اتلاف نشود . پس از انتقال کامل ماده به داخل بالن باید بالن را به صورت دورانی و آهسته حرکت داد تا ماده در آب کم، کاملا حل شود . پس از انحلال کامل ماده در آب بالن را روی میز در جای مسطح باید قرار داد . با دست چپ بالن را محکم روی میز نگهداشته و با دست دیگر با ریختن آب از آبفشان بالن را به حجم رساند ( منظور از حجم رساندن رسیدن سطح زیرین محلول به خط نشانه است ) پس از به حجم رساندن باید در بالن را گذاشت و چندین بار آن را سر و ته کرد تا محلول کاملا یکنواخت شود .                                                                                                 

 

 

برآورد خطاهای آزمایشی :

نتیجه نهایی محاسبه یک آزمایش به علت وجود عدم قطعیت در اندازه گیریها ، سادگی فرمول یا دقت محاسباتی از مقدار واقعی اندکی اختلاف خواهد داشت که این اختلاف را خطای آزمایش می نامند .

ارزیابی خطای یک آزمایش مستلزم داشتن اطلاعاتی در مورد دقت و صراحت دستگاههای مورد استفاده و تجزیه تحلیل روش انجام آزمایش است .

صحت :مقدار نزدیکی اندازه گیریها به مقدار پذیرفته شده که با ترم خطا مشخص می کنند .

دقت : توافق بین دو یا چند اندازه گیری را نشان می دهد . با ترمهای انحراف استاندارد ، واریانس ، انحراف استاندارد نسبی بیان می شوند .

دو معیار برای مقایسه نتایج اندازه گیریهای مکرر روی مقادیر یکسان ، بکار رفته است مقدار میانگین و درجه پراکندگی است مقدار میانگین بکار رفته معدل ریاضی داده ها می باشد مفیدترین معیار از پراکندگی ، انحراف معیار می باشد       .

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و یکم آذر 1387 توسط اكبر نوري زاده

 

هر كدام از ما به 16-17 سالگي كه مي رسيم ؛ زمزمه كنكور مي شود ورد زبانمان . همه چيز و همه كارمان را با محور كنكور تنظيم مي كنيم كه : آيا بيرون رفتن امروز من لطمه اي به كنكور نمي زند ؟ و آيا صحبت كردن با فلان شخص براي آشنايي من با كنكور مفيد است ؟!

بچه ها ! ما كه هول هراس سرجلسه كنكور و كنكوري شدن ( در هر مقطعي ) را داريم خوب است بدانيم كه همين حالا سر جلسه امتحان هستيم باور كنيد . سرجلسه كنكوري مهمتر از كنكور ورود به دانشگاه . در واقع كنكور دانشگاه يا ارشد و يا ..... فقط يكي از تست هاي كنكور اصلي است و شايد تنها يك گزينه از يك تست .

ما سر كنكوري هستيم كه نعداد شركت كنندگانش ميليونها بار بيشتر از رقيبان كنكور دانشگاه است . بيائيد كمي به بررسي اين كنكور و مقايسه آن با كنكور دانشگاه بپردازيم .

کارت ورود به جلسه ات با تولد ، مهر تایید می خورد و تو وارد جلسه می شوی . محل برگزاری کنکور را می شناسی ؟ کشور گیتی ، استان هستی ، شهر بودن ، خیابان حضور ، کوچه ظهور ، سالن اجتماعات دنیا .

می دانی قرار بود همه ما را وارد دانشگاه قرب کنند ، اما آدم و حوا که وارد شدند ، مسئول دانشگاه دستور داد که همه برای آنها کف بزنند . و آدم و حوا در فضای کف آلود سر خوردند و معلوم شد یک گزینه را ندیده اند . همان که می گفت : به کف ها دل نبندید ، حق با دریاست .

و آن وقت بود که با ورود آنها به سالن اجتماعات دنیا ، شروع جلسه اعلام شد و می دانی چه وقت این کنکور به پایان خواهد رسید ؟ برای هر فرد وقتی که مراقبی " عزرائیل " نام ، ورقه اش را بگیرد و برای کل جلسه ، با سوت یکی از مراقبین که " اسرافیل "می خوانندش ، جلسه به پایان خواهد آمد .

مدتی بعد در جایی که برزخ نام دارد ، در هول و هراس باقی بمانی که نتیجه چه خواهد شد و تو در چه رشته ای و کجا قبول خواهی شد . آنگاه نتایج اعلام می شود و در آن هنگام چه محشری بر پاست . بی خود نیست که قیامت را محشر می گویند . اما دوستان بیایید به چند نکته توجه کنیم :

-         مواظب وقت باشیم . هر ثانیه هم مهم است . مبادا آن را از دست بدهیم . مبادا بر سر تستی آنقدر بمانیم که وقت دیگر تست ها هدر رود . نباید در شک و سرگردانی خودت را رها کنی و نباید چون یکی از تست ها را بلدی با خوشحالی بارها و بارها ، همتن را مرور کنی . مواظب باش !

-         اگر تستی را اشتباه زدی ، اگر به جای خالق مخلوق را انتخاب کردی و پشیمان شدی ، فوراٌ آن را با پاک کن توبه پاک کن ، طوری که رد سیاهی آن بر جای نماند . انگار که هیچگاه آن گزینه را غلط انتخاب نکرده ای .

-         در هر تست فقط یک گزینه صحیح و حق است . دیگر گزینه ها اگر چه صورت زیبا دارند و به جواب می خورند ، ولی اشنباه و باطلند . مبادا دوجواب را پر رنگ کنی که آن وقت نمره هیچ کدام را نخوهی گرفت . " هیچ وقت باور نکن که هم دنیا داری صحیح است و هم خوب دین داری کردن . هم در کمال عیش و نوش به سر یردن و هم به یاد فقیران بودن . "

-         اگر سر جلسه قوتی دادند که تو از حال نروی و بی رمق نشوی ، حتماٌ تو دیگر خود را با ظاهر آن مشغول نمی کنی . تو اگر کیک سر جلسه را دوست هم نداشته باشی ، از ترس گرسنه شدن می خوری و اگر آنرا خیلی هم دوست داشته باشی ، آنقدر آنرا نمی خوری که خوابت بگیرد و غافل از امتحان شوی . اگر ببینی که به دیگری کیکی بهتر از کیک تو داده اند ، توجه نمی کنی و وقت طلائیت را بر سر جر وبحث در مورد آن از دست نمی دهی . یعنی اصلاٌ آن را ارزشمند نمی دانی که به خودت زحمت فکر کردن به زیاد و کم خوب و بدش را بدهی . ( تو به متاع ناچیز سالن دنیا دل نمی بندی که آن را وسیله ای برای بهتر کنکور دادن می دانی . )

-         بچه ها همینطور که در کنکور دانشگاه از کسانی که قبلاٌ قبول شده اند ملتمسانه می پرسیم که چکار کنیم و چه بخوانیم ، بیایید در این کنکور هم از آنها که قبول شده اند ، آنها که از طرف خود خدا به عنوان استاد راهنما برایمان تعیین شده اند ، سئوال کنیم که چه کنیم تا نه تنها برسیم ، که زودتر برسیم . به راه های تشریحی اکتفا نکنیم . راه های تستی را یاد بگیریم . همان راه هایی که کوتاهترین هستند برای رسیدن به مقصود . همانهای که مجموعه شان صراط مستقیم می شود و نه سبل گوناگون .

-         بچه ها : در این کنکور دیگر بهترین انتخاب ، "صنعتی شریف " و دانشگاه شهید بهشتی تهران " نیست . هرکس که رتبه اش را می گیرد ، حسرت می خورد که ای کاش تستی بیشتر زده بود و گزینه ای درست تر .

-         بچه ها ! ما در کدام دانشگاه قبول می شویم ؟ دانشگاه جنت ؟ رضوان ؟ قرب ؟ لقا ؟

فنا ؟ و آیا اصلاٌ قبول خواهیم شد ؟ ......

..... و در آخر .....

ممکن است در کنکور دانشگاه ، کامپیوتر ها اشتباه کنند ، ولی مطمئن باشیم در آن کنکور اشتباهی در کار نیست . چرا که مدیر ، مسئول ، .... ...   و خلاصه همه کاره خود خداست ...............

 

بچه ها : وقت را هدر ندهیم ....................

برگرفته از کتاب : آینه تا پنجره ، نوشته : نرجس آیتی


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و یکم آذر 1387 توسط اكبر نوري زاده
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
 • دانلود فیلم
 • قالب وبلاگ